image
image
image
image
image

Повернутись

Як самостійно зібрати набір для ґердану


    Підготовка до бісероплетіння це не лише вибір матеріалів, але й сама ідея створення виробу, а, отже, важливе і призначення, і настрій, з яким ви будете працювати. Від цього залежить, яку кольорову гамму оберете та сам орнамент візерунка, розмір і довжину прикраси. Тож почнемо з натхнення – з багатої історії самого ґердану. 

    Нині все більше ми звертаємось до народного надбання, а чи знали ви, що ґердан з його орнаментами є таким же носієм української ідентичності, як і вишиванка? А з 2023 року ці рукотворні народні прикраси з бісеру внесені до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України. Традиції повертаються до нашого життя, як і унікальна буква «Ґ», що фігурує у слові. У більшості ґердан асоціюється з довгою та доволі широкою нагрудною прикрасою у вигляді двох поздовжніх смуг бісерного полотна, з’єднаних на кінці в одне цільне, як петля із китицями, або ж медальйоном чи дзеркальцем, як то носили у давні часи. Така оздоба одягається на шию і лежить на грудях. Але насправді ґердан – це вузька нашийна стрічка з бісеру (від тюркського gerdan – шия), яка має ще такі різновидності, як нагрудний («розетковий»), поясний і ручний (широкі браслети та манжети). Усі види виконуються в одній техніці – бісерне ткацтво (ручне чи станкове – читайте у статті «Види бісероплетіння»), завдяки якому ми отримуємо рівне щільне полотно з яскравих пацьорок.

    «Розетковий» ґердан, який стрімко набуває популярності у сучасному гардеробі наших панянок, за дослідженнями київського музею Івана Гончара, з’явився на українцях десь наприкінці 18 століття – і був суто чоловічою прикрасою.  Жінки тим часом носили лише вузькі стрічкові плетінки на голові або шиї. Такими ж яскравими бісерними смужками прикрашали чоловічі капелюхи, а широкий нагрудний ґердан, звичної нам форми, символічно заявляв про статус свого господаря – чим яскравіше, ширше і виразніше плетіння – тим поважніший ґазда. Тож, цікаво так виходить, що майстрині робили для своїх парубків кропіткі великі прикраси-обереги, а потім зрозуміли, що й собі файно таке носити – і тут вже почалися різновиди нашийної стрічки у широкі силянки, кризи, комірці, драбинки тощо. А чоловікам залишилась маленька гарна прикраса – котильон, зроблений у тій же техніці бісерного ткацтва, що по суті є частиною ґердану з чітким візерунком, символізуючим оберіг. До речі, на Буковині традиція чоловічого бісерного ґердану зберігається й до нині – у народному стриї прикраса символізує статус чоловіка та заміняє вишивку на чисто білій сорочці. Ще один доказ того, що ґердан на ряду з вишиванкою несе у собі Код нації. Часто також у зашифровану символіку візерунка давні майстрині вплітали серед пацьорок мале дзеркальце, що мало відвертати увагу людей і захищати господаря від зурочення.

    Такі бісерні прикраси були поширені у західних областях України та маловідомі у східних. Відповідно діалектів називалися ґердани по різному в залежності від назви способу плетення: ґірдан, ґерданка, ґарда, зґарда, крайка, ланцок, лучка, аркан, драбинка, рядки, пупчики, силєнка, плетінка, тканка, сітка, ліци, навіть шлейки – від схожості до кінної упряжі. Виконуючи роль своєрідного паспорта бісерні прикраси, як і вишиванки з символікою бродівського письма, своєю кольоровою гаммою й орнаментом вказували на походження та регіон проживання людини. Тож, історія та шлях до сьогодення найгарнішої бісерної прикраси України відверто надихає. 

    Для майстринь-початківців і першого в житті ґердану, сплетеного власноруч, можна самостійно підібрати набір для ґердану. Вам знадобляться: схема, підібраний і відкалібрований бісер, нитки та голки. Нема в цьому списку лише спеціального станка для бісерного ткацтва. Тут вже треба буде вирішити – робити швидше та рівніше і купити окремо спеціальний станок, або ж плести довше за кропіткою технікою ручного мозаїчного плетіння чи техніки ндебеле, але зекономити на станку. Carisma рекомендує своїм майстриням разово придбати станок і насолоджуватися творчістю без клопітні. 

 

    Отже, маючи станок для бісерного ткацтва для створення ґердану знадобиться ще:

-          Схема на папері. На просторах інтернету (Pinterest і не тільки) зараз можна знайти безліч безплатних схем і відтворених народних орнаментів з музейних ґерданів у вільному доступі. Також є платні авторські схеми, які до речі не слід використовувати з думкою, що ніхто не помітить. А взагалі ви можете надихнутися книгами з орнаментами народної української вишивки та намалювати унікальну схему під свій авторський ґердан, як це роблять досвідчені майстрині.

-          Підібрати бісер. Найпопулярніший вибір для «розеткових» ґерданів – це якісний круглий бісер Preciosa 10/0. В інтернет-магазині Carisma ви можете купити бісер усіх кольорів і фактур, які пропонують чеські та японські виробники, якщо вирішите робити стрічковий ґердан, котильон або широкий браслет з ідеально відкаліброваного дорожчого бісеру Matsuno, TOHO чи MIYUKI. Кількість необхідного бісеру треба буде самостійно поштучно вирахувати по вашій схемі – колір за кольором. У розрахунках вам допоможе стаття «Кількість бісерин в 1 грамі» та «Сорти бісеру». Для ґерданів краще брати натуральний глянцевий і матовий бісер, утримуючись від прозорих і напівпрозорих фактур із фарбованими серединками. Наші консультанти завжди готові проконсультувати та допомогти з вибором.

-          Голки, спеціальні для бісероплетіння. Найзручніше брати найдовші звичайні бісерні голки (Голки ES005YГолки ES009Yабо спеціальну подвійну (роздвоєну) голку, яка створена саме для плетіння широкого бісерного полотна. 

-          Нитки. Для роботи з бісером магазин Carisma радить обирати міцні нейлонові нитки торгових марок S-lon та Nymo.  І, якщо перші гарантують міцність ґердану, то високоякісні нитки преміумкласу Fireline дадуть змогу передати вашу прикрасу у родинний спадок.

-          Спеціальний килимок для роботи з бісером додасть зручності та практичності процесу плетіння.


Автори робіт:

Іпатій Тетяна - @skarby_predkiv

Бартєнєва Оксана - @tavaroronya

Артюхова Дарʼя - @korentotam


(Ця стаття є об'єктом авторського права, і її не можна використовувати, копіювати чи розповсюджувати без попереднього дозволу власника!)


Нові надходження

image

Товару Склярус Matsuno 928 SP-6mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 928 SP-6mm

ціна вказана за - 10г

79.98₴

image
image

Товару Склярус Matsuno 810 RB-4,5mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 810 RB-4,5mm

ціна вказана за - 10г

23.40₴

image
image

Товару Склярус Matsuno 748 SP-6mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 748 SP-6mm

ціна вказана за - 10г

77.83₴

image
image

Товару Склярус Matsuno 748 RB-6mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 748 RB-6mm

ціна вказана за - 10г

40.42₴

image
image

Товару Склярус Matsuno 748 RB-4,5mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 748 RB-4,5mm

ціна вказана за - 10г

41.28₴

image
image

Товару Склярус Matsuno 748 15/0 RB-3mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 748 15/0 RB-3mm

ціна вказана за - 10г

71.38₴

image

Акція -30 %

image

Товару Склярус Matsuno 745-L RB-4,5mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 745-L RB-4,5mm

ціна вказана за - 10г

16.38₴

23.40₴

image

Акція -30 %

image

Товару Склярус Matsuno 742 RB-4,5mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 742 RB-4,5mm

ціна вказана за - 10г

16.38₴

23.40₴

image

Акція -50 %

image

Товару Склярус Matsuno 740 RB-4,5mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 740 RB-4,5mm

ціна вказана за - 10г

11.70₴

23.40₴

image

Акція -50 %

image

Товару Склярус Matsuno 739 RB-4,5mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 739 RB-4,5mm

ціна вказана за - 10г

11.70₴

23.40₴

image
image

Товару Склярус Matsuno 735 RB-4,5mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 735 RB-4,5mm

ціна вказана за - 10г

23.40₴

image

Акція -50 %

image

Товару Склярус Matsuno 734 RB-4,5mm немає в необхідній кількості на складі.

Склярус Matsuno 734 RB-4,5mm

ціна вказана за - 10г

11.70₴

23.40₴

image
image

Асортимент із +20 тис. товарів

Відкрити каталог товарів
image

Знижка постійним клієнтам

Програма лояльності
image

Обмін та повернення товарів

Правила обміну та повернення
image

Акційні пропозиції на сайті

Переглянути акційні товари

Додати товар в колекції+++

chat cart

Ви впевнені, що бажаєте видалити товар?

×
image

Дякуємо!

Наш менеджер зв'яжеться з вами найближчим часом

Відділення не знайдено, спробуйте ще раз